Γιορτή Σημαίας - gymnasio_kolindrou

Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύριο Μενού:

Σχολική Γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Η αγωνιστική λαϊκή υποθήκη.
Με αφορμή την επέτειο του 1940, το Γυμνάσιο Κολινδρού διοργάνωσε την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου μια συγκινητική γιορτή με τίτλο: « Το ηρωικό έπος του ΄40 ». Αυτή, λοιπόν, την υποθήκη και τη συμβολή της γενιάς του ΄40 στο μέτωπο θελήσαμε να τονίσουμε στη σημερινή λιτή και σεμνή σχολική μας γιορτή. Κατά τη διάρκεια της γιορτής, μέσα από κείμενα, αφηγήσεις και ποιήματα των μαθητών, παρακολουθήσαμε βήμα-βήμα την πορεία του σύγχρονου Ελληνισμού προς τη δόξα και τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι το αφιέρωμα συνοδεύτηκε και από μία παρουσίαση με ηχητικά και οπτικά ντοκουμέντα σχετικά με την αφήγηση και τα τραγούδια, τα οποία κατάφεραν να προκαλέσουν το ενδιαφέρον των μαθητών και να μεταφέρουν το μήνυμα και τον αγώνα εκείνων των ημερών. Η γιορτή τελείωσε με τον Εθνικό μας Ύμνο ο οποίος ψάλθηκε απ’ όλο το σχολείο.

Επιστροφή στο περιεχόμενο | Επιστροφή στο κύριο μενού