Υπεύθυνοι Τμημάτων - gymnasio_kolindrou

Β2Τόλιου Αικατερίνη
ΓΤσακίρογλου Παναγιώτα

Δικαιολόγηση απουσιών

Σας γνωρίζουμε ότι η φοίτηση στο σχολείο είναι υποχρεωτική. Η φοίτηση του μαθητή είναι επαρκής κι έχει τη δυνατότητα να συμμετέχει στις εξετάσεις του Μαΐου - Ιουνίου:

Όταν δεν έχει απουσίες
Όταν έχει μέχρι 64 αδικαιολόγητες απουσίες το χρόνο και μέχρι 50 δικαιολογημένες (σύνολο μέχρι 114)

Ο μαθητής που απουσιάζει από το σχολείο μία ή περισσότερες ημέρες λόγω ασθενείας ή άλλου σοβαρού λόγου, μπορεί να δικαιολογήσει τις απουσίες ως εξής:

Σε κάθε περίπτωση (και όταν ο μαθητής πάρει άδεια από το Διευθυντή), πρέπει να προσέλθει στο σχολείο ο γονέας του μαθητή σε αποκλειστική προθεσμία 10 ημερών από την επάνοδο του μαθητή στο σχολείο.
Εάν έχει βεβαίωση από γιατρό, την καταθέτει στο σχολείο κι υπογράφει το σχετικό έντυπο.
Εάν δεν έχει χαρτί από γιατρό, υπογράφει σε σχετικό έγγραφο, επικαλούμενος τους λόγους απουσίας του παιδιού του. Χωρίς χαρτί από γιατρό ο γονέας μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες μέχρι 2 συνεχόμενων ημερών και συνολικά απουσίες μέχρι 10 ημερών το χρόνο.

Αν υπάρχουν δικαιολογημένες απουσίες περισσότερες των 50, αυτές οι άνω των 50 συνυπολογίζονται στην κατηγορία των αδικαιολόγητων.

Επιστροφή στο περιεχόμενο | Επιστροφή στο κύριο μενού