25η μαρτίου - gymnasio_kolindrou

Αναζήτηση
Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύριο Μενού:

Εορτασμός της 25ης Μαρτίου από το Γυμνάσιο Κολινδρού.

Γιορτάστηκε, την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017, από το Γυμνάσιο Κολινδρού, η επέτειος της 25ης Μαρτίου.
25η Μαρτίου. Διπλή γιορτή. «Γιορτή γεμάτη φως. Δυο λευτεριές σμίγουνε μέσα στην ίδια μέρα, δυο λευτεριές ματόβρεχτες, παιδιά μεγάλου κόπου, η λευτεριά του Έλληνα κι η λευτεριά του ανθρώπου».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή μαθητών όλων των τάξεων. Ξεκίνησε με τον «Ακάθιστο ύμνο», ελάχιστο δείγμα σεβασμού στην κυρία Θεοτόκο και έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο, ελάχιστο φόρο τιμής στους ήρωες, που έχυσαν το αίμα τους για τη Λευτεριά. Μέσα από την αφήγηση γεγονότων της εποχής, την προβολή σχετικών βίντεο, και την απαγγελία ποιημάτων, επιχειρήθηκε μια αναδρομή στο μεγάλο ιστορικό γεγονός, που αποτελεί φάρο φωτεινό της νεότερης ιστορίας μας. Μια ιδιαίτερη νότα έδωσαν η χορωδία και οι μουσικοί του σχολείου μας, που έντυσαν μουσικά τη γιορτή. Τέλος χαιρετισμό απήυθυνε ο Διευθυντής του σχολείου μας.

Επιστροφή στο περιεχόμενο | Επιστροφή στο κύριο μενού